Rekreacja


SPORT I REKREACJA

Mieszkańcy Kolbuszowej mają wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Do ich dyspozycji jest:

Kryta Pływalnia Fregata
W kompleksie dwukondygnacyjnego obiektu o powierzchni 3758 m² znajduje się basen sportowy o wymiarach 25 m × 12,5 m i głębokości od 1,60 m do 1,80 m, ponad 60-metrowa zjeżdżalnia oraz druga niecka z wydzielonym miejscem do nauki pływania. Bicze wodne, „dzika rzeka” oraz ławeczki napowietrzające to kolejne atrakcje obiektu. Ponadto dla korzystających z pływalni przygotowano jacuzzi, saunę, gabinet Spa, siłownię oraz bar.
Basen
Kryta Pływalnia „Fregata”
ul. Jana Pawła II 10, 36-100 Kolbuszowa
17 7444820
www.basen.kolbuszowa.pl

Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - 3 pełnowymiarowe boiska trawiaste do piłki nożnej, 400 metrowa bieżnia lekkoatletyczna, boisko siatkówki plażowej, szatnie sportowe z natryskami, sauna i solanka w tym zadaszona podłoga taneczna z grillem, plac zabaw dla dzieci, tereny do biegania. Fundacja organizuje obozy sportowe dla grup i zespołów sportowych z różnych rejonów Polski, a także festyny sportowo-rekreacyjne dla firm oraz mieszkańców gminy Kolbuszowa.

Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu
ul. Wolska 2, 36-100 Kolbuszowa
17 2273 975, 172271 131
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.stadion.kolbuszowa.pl

Na terenie miasta znajdują się także obiekty rehabilitacyjno-sportowe m.in. siłownie, hale widowiskowe, stadion sportowy w Kolbuszowej i Kolbuszowej Dolnej oraz boisko „Orlik” w Widełce, boisko przy ZS Nr 1, ZS Nr 2.
Zagroda jeździecka

W Gminie Kolbuszowa coś dla siebie znajdą również miłośnicy jazdy konnej. Turyści do dyspozycji mają zagrodę jeździecką w Weryni wyposażoną w szerokie padoki, liczne przeszkody. Klienci mogą skorzystać z paleniska i pola namiotowego, z przejazdów bryczką, a w sezonie zimowym z kuligów konnych.


Gospodarstwo agroturystyczne
Odpowiednim miejscem na wypoczynek jest również gospodarstwo agroturystyczne w oddalonej o 3 km Nowej Wsi, dysponujące stawem rybnym i paleniskiem. Spędzający wolny czas w podkolbuszowskiej miejscowości, mają okazję zasmakować tradycyjnych potraw regionalnych i wypocząć wśród malowniczych terenów Płaskowyżu Kolbuszowskiego.


Trasy rowerowe
Kolbuszowa oraz jej najbliższe okolice stwarzają znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Na terenie gminy wytyczono i oznakowano cztery szlaki rowerowe o łącznej długości 56 km. Na trasach rowerowych turyści mają okazję zobaczyć liczne zabytki architektoniczne i sakralne m.in. skansen, pałac w Weryni, okolice rezerwatu Zabłocie, ścieżkę przyrodniczą Białkówkę i Świerczówkę, a także obszary leśne i rezerwaty przyrody. Przy szlakach przygotowano cztery miejsca postojowe wraz z małą architekturą.

Ścieżki przyrodnicze
Piesza ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Białkówka została wytyczona w Nowej Wsi. Ścieżkę można przejść dużą pętlą liczącą ponad 4 kilometry lub mniejszą 1,5-kilometrową. Ścieżkę można pokonać pieszo, na rowerze lub konno. W pobliżu Białkówki znajduje się najwyższe wzniesienie w okolicach Kolbuszowej – Jastrzębia Góra.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Świerczówka znajduje się na leśnych terenach Świerczowa. Przystosowana jest do jazdy w siodle konno, na rowerze oraz pieszych spacerów. Składa się z trzech pętli o łącznej długości 7,8 km. Dla najmłodszych uczestników leśnych wędrówek przygotowano mini ZOO z dzikami, strusiami, końmi oraz „Zieloną Klasę.
Ponadto na terenach leśnych Gminy Kolbuszowa leży jeden z najcenniejszych obszarów przyrody w stanie naturalnym – rezerwat Zabłocie. Na jego rozległych terenach (539,81 ha) występują stanowiska lęgowe rzadkiej ornitofauny i kompleks stawów rybnych.


TURYSTYKA

SKANSEN

Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego zajmuje powierzchnię niemal 30 hektarów. Jest to jedna z najciekawszych ekspozycji budownictwa ludowego obrazująca rzeczywiste życie oraz układ zabudowań dawnej wsi. Zgromadzono w nim około 80 obiektów architektury drewnianej oraz liczne sprzęty, narzędzia oraz inne przedmioty obrazujące życie codzienne wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX w m.in zespół wiatraków, młyn wodny, olejarnia, remiza strażacka z wystawą dawnego sprzętu pożarniczego, budynek szkoły i karczmy wiejskiej oraz świątynia z Rzochowa. Kulturę materialną i duchową Lasowiaków i Rzeszowiaków obrazują także ekspozycje wyrobów rękodzielniczych związane z pracami gospodarskimi, dotyczące zwyczajów i obrzędów.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Jednym z ważniejszych obiektów wpisujących się w panoramę Kolbuszowej jest kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych przy ul. Narutowicza. Świątynia w swoich piwnicach kryje rodów Lubomirskich i Sanguszków. Obok znajduje się dzwonnica, w której zawieszony jest dzwon pochodzący z XVII wieku. Po północnej stronie kościoła znajduje się pochodząca z XIX w. plebania oraz dwa kamienne pomniki: papieża Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki.


CMENTARZ PARAFIALNY I KAPLICA TYSZKIEWICZÓW
W pobliżu kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych usytuowany jest cmentarz parafialny z grobowcami pochodzącymi z XIX i z początku XX wieku. Na cmentarzu założonym w 1513 roku znajduje się kaplica grobowa Tyszkiewiczów wykonana w stylu neogotyckim: jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.

BUDYNEK TOWARZYSTWA GIMNASTYCZNEGO „SOKÓŁ”
neorenesansowy budynek Towarzystwa Gimnastycznego Pokoju został wzniesiony został w 1908 roku. W pierwotnej wersji składał się z części głównej, jednopiętrowego korpusu i dwóch parterowych skrzydeł po obu stronach. Fasadę frontową zdobi wysoki, łamany szczyt z obeliskami i rzeźbą sokoła oraz kilka pamiątkowych tablic. Budynek obecnie pełni funkcję Miejskiego Domu Kultury.


PAŁAC TYSZKIEWICZÓW
Secesyjny pałac Tyszkiewiczów w Weryni został wzniesiony w latach 1900–1905. W skład zespołu otaczającego posiadłość wchodzą: park dworski z połowy XIX wieku o powierzchni 25 ha wraz z licznymi stawami wodnymi, zabytkowe budynki: kaplica, rządówka, mleczarnia z kurnikiem, budynki folwarczne, spichlerz, obora, stajnia fornalska, szklarnia, kancelaria i karczma. Obecnie w budynku pałacu mieści się Pozawydziałowy Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych. W pobliżu pałacu znajduje się neogotycka kaplica dworska wzniesiona w 1873 roku, której fundatorem był Zdzisław Tyszkiewicz.


STUDNIA NA RYNKU
Zabytkowa studnia znajdująca się na kolbuszowskiego rynku została wybudowana w latach 80. XIX w. Jej obecny wygląd to efekt przebudowy z 1941 r. oraz przeprowadzonej rewitalizacji w 2012. Na rynku znajduje się również postawiony w 2009 r. pomnik poświęcony żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny.


SYNAGOGA I KIRKUT
Do Kolbuszowej od XVII wieku zaczęła napływać ludność żydowska. W 1825 roku wzniesiono murowaną synagogę. Powstał również cmentarz żydowski o powierzchni 1,6 ha, na którym zachowało się około pięćdziesięciu kamiennych nagrobków z napisami w językach polskim, niemieckim i hebrajskim. Przez dziesiątki lat społeczność żydowska i chrześcijańska żyły w przyjaznych stosunkach, wyrazem czego jest herb miasta.
Przez Płaskowyż Kolbuszowski biegnie IX trasa Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Na jej trasie oprócz skansenu znajdują się zabytkowe kościoły w Porębach Dymarskich oraz w Cmolasie.
Cennym zabytkiem wartym obejrzenia jest XVII-wieczna oficyna dworska przy ul. Kościuszki. Przy ul. Nowe Miasto znajduje się dom, w którym urodził się Janek Bytnar - Rudy, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".


POZOSTAŁOŚCI PO PAŁACU LUBORMIRSKICH
W Kolbuszowej rodu znajdziemy także ślady obwarowań Pałacu Kolbuszowskiego, będącego rezydencją Lubomirskich. Pałac wzniesiony został w 1616 roku przez wojewodę krakowskiego Stanisława Lubomirskiego, spalony przez konfederatów barskich w 1768, jego ruiny rozebrane zostały ok. 1914 roku. Usytuowanie Pałacu Kolbuszowskiego wskazuje dziś fosa wypełniona wodą.