Cykliczne imprezy

WYDARZENIA KULTURALNE

Życie towarzyskie mieszkańców koncentruje się wokół licznych imprez organizowanych przez cały rok. Do najważniejszych z nich należy:

Dni Kolbuszowej – Wielki Weekend w Małym Mieście to największa impreza plenerowa w naszym mieście. W ramach trzydniowego świętowania kolbuszowski rynek zmienia się w miasteczko rozrywki i rekreacji gdzie nie brakuje konkursów, turniejów a także sporej dawki muzyki.


Spinacz Festiwal to propozycja głównie dla ludzi młodych. Uczestnikom festiwalu przyświeca hasło: „muzyka ponad podziałami” - ponieważ występujące na scenie zespoły reprezentują różne gatunki muzyczne takie jak rock, hip-hop, reggae oraz celtycki czy polski folk.


Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków odbywają się na terenie skansenu w pierwszą niedzielę czerwca pokazująca zanikające już rzemiosło ludowe. Pokazom towarzyszy przygotowywanie i degustacja potraw regionalnych.


Noworoczne Spotkania Orkiestrowe to bardzo widowiskowa impreza. Spotkanie ma charakter konkursowy, w którym udział biorą zespoły orkiestrowe z całego regionu. Oprócz gry na instrumentach i śpiewu muzyków można podziwiać taniec grup choreograficznych, które towarzyszą zespołom.


Koń w Gospodarstwie - Pokaz pracy na roli i w zaprzęgu. Jest to impreza plenerowa przybliżająca letnie prace polowe, wykonywane na wsi z wykorzystaniem konia. Parada furmanek, zawody na najlepszego woźnicę, zwózka słomy na czas, plebiscyt na najpiękniejszy zaprzęg – i wiele innych atrakcji czekają na kolbuszowskim skansenie w pierwszą niedziele sierpnia.


Jazz nad Nilem - to znane polskie zespoły jazzowe oraz atrakcje piknikowe. Imprezę kończy wspólny „Krokodyl jam session”.


Plener malarski – na ogólnopolski plener przyjeżdża wielu znanych i cenionych artystów – malarzy z całej Polski a nawet spoza granic naszego kraju. Pod ich okiem swoich sił w malarstwie może popróbować również kolbuszowska młodzież.