REGON


REGON

Każdy podmiot gospodarki narodowej ma obowiązek rejestracji prowadzenia działalności gospodarczej w rejestrze REGON (zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995 r., Nr 88, poz. 439). Rejestr REGON pełni funkcję Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Jest on obecnie jedynym w Polsce zintegrowanym rejestrem obejmującym wszystkie podmioty gospodarki narodowej. Każdy podmiot ma nadany unikatowy dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny REGON.
Identyfikator REGON stosowany jest w systemie bankowym, celnym, podatkowym, a także w przetwarzaniu danych handlu zagranicznego i innych systemach handlowych i marketingowych.

Numer REGON nowo powstałej firmy zostaje nadany w ciągu 7 dni od otrzymania drogą elektroniczną wniosku CEIDG-1 przez odpowiedni terenowo oddział GUS. Zmiany, wykreślenia, których dokona przedsiębiorca za pośrednictwem CEIDG są nanoszone i aktualizowane. Przedsiębiorca otrzymuje go poczta w formie papierowej, jak również po nadaniu jest on widoczny na wpisie w CEIDG. Istnieje również możliwość samodzielnego wydruku wypisu z rejestru REGON ze strony www.stat.gov.pl, która na bieżąco jest aktualizowana.

Rejestr REGON jest jawny i powszechnie dostępny w formie wydawanych okresowo katalogów wybranych grup podmiotów wpisanych do rejestru oraz w formie udostępnianych na indywidualne odpłatne zamówienia wyciągów z rejestru.

Urząd Statystyczny w Tarnobrzegu
ul. Wyspiańskiego 12, 39-400 TARNOBRZEG
nr tel. 15 82 299 41
fax 15 82 299 40
Informatorium: 15 822 99 43
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.